Crash při létání s Z526 AFS
3.12.2024
Už dva roky jsem neprotáhl povětřím moji polystyrenovou polomaketu Z 526AFS. Na uvedený model jsem v zimě namontoval nové odpružené podvozkové nohy a upravil uchycení ostruhy. Na původním podvozku model při startu nepříjemně kličkoval po dráze. Tak jsem teď v listopadu nabil baterky, doma provedl pozemní zkoušku funkce kormidel a vyrazil na letiště Pod hrázů vyzkoušet, jak vše funguje v reálu. Bylo hezky a od jihu foukalo tak 2 až 3 m/s. Tak akorát na plynulé přistání proti větru. Krátce po startu to ale dopadlo blbě - crash.
Zlínka se hned po odlepení prudce stočila doleva a hodně nahoru a plácala sebou příčně střídavě na obě strany. Než jsem stačil během těch 2 až 3 vteřin významněji zareagovat, podebral její pravé křídlo boční vítr a shodil ji ve vývrtce čumákem do oranice. Výsledek nárazu - vytržené křidélko, rozlámané čelo motorového krytu a 2 záseky do náběžné hrany pravého křídla 2 až 4 cm hluboké . Model jsem sice za pár dnů opravil, ale přemýšlel jsem proč k tomu asi došlo. Stejný problém se u modelu projevil i při první záletu. Pak jsem zlínku letově vychoval a kromě směrového jančení při rozjezdu na zemi už to šlo. Před dvěma lety jsem přešel z vysílače Taranis na Radiomaster TX16S a s tímto vysílačem jsem se Z526AFS ještě neletěl. Takže ten divoký start a havárku mají patrně na svědomí nevytrimovaná kormidla. Při zavádění modelu do nového Radiomasteru jsem je nastavil do neutrálu (na nulu) a to bylo špatně. Proto jsem teď po opravě trochu vyosil motor více dolů a doprava a jemně vytrimoval výškovku na potlačeno. Chce to nový zálet, ale na větší ploše než je ta rozjezdová nudlička na našem letišti Pod hrázů. Tento model je sice jen jednoduchá polomaketa bez nějakých detailů, ale v reálu vypadá poměrně úhledně (viz fotoalbum) a nerad bych ji rozbil. Nový zálet budu řešit až v příštím roce.
Letu zdar J.
Ohlédnutí za minulým rokem
9.2.2024
Letiště Pod hrázů
Takže co bylo v minulém roce?
Pokud se dobře pamatuju, tak na jaře foukal dost často studený severák tak 4 až 6 m/s. V té době mě trápil silný hexenšus, tak jsem trávil hodně dnů zabalený do teplého oblečení a zíral z okna na větrem rozhoupané větve stromů. V létě už to bylo s počasím i létáním v pohodě až na dny, kdy byla silná vedra. Vedu si celoročně jednoduchý letový deník, kde si po létání zapisuju název modelu, počet startů a letový čas.
Za celý rok jsem odlétal:
Větroně (termika a poletování na letišti) – 22 startů / 520 min.
Větroně (svah) – zatím jen 5 startů / 110 min.
Akrobaty – 55 startů / 300 min.
Spokojenost na mé straně….. cca 15 letových hodin.
Kromě běžného létání kotrmelců a termiky na letišti u Baťáku jsme s kolegou Liborem, který se vloni vrátil k modelaření, začali testovat svahy těsně za Kudlovicemi. Dřív se chodilo svahovat na jihozápadní svah, který je vpravo za potokem směrem na Kudlovskou dolinu, ale to už je hodně let. Tento svah je v současnosti o dost víc porostený křovisky a na přistání je k dispozici jen malá plocha před hranou. Také hrana je v celé délce naširoko zarostená stromy a keři.
Několikrát jsme proto byli s Liborem otestovat jihozápadnín svah hned napravo za Kudlovicemi. Při jižním větru moc nenosí, delší létání jen v kombinaci s termikou, ale při západním větru svahová pohoda. Zdá se, že určitá část svahu bude nosit i při jižním větru, ale to naznačil v dané části jen jeden můj let v délce 25 min bez pomoci motoru. Chce to víc startů a uvidíme. Výhodou je příjezd autem po polní cestě až na startoviště a velká a dlouhá travnatá plocha na přistání na rovince před hranou. Další výhoda – je tam moc hezky, viz foto!
Jen jednou jsem vloni havaroval a to s mojí malou Z50L. Při obráceném lopasu mi vypadla z modelu Lipol a model šel do „výkrtky“. Odnesl to kryt motoru a motorová přepážka a k tomu nějaká drobná poranění. Za 14 dnů šla padesátka po opravě znovu do vzduchu. Baterku jsem upevnil tak, aby si opět nezmyslela poletovat samostatně J.
Žádný nový model jsem loni nestavěl, protože v hangáru mám modely pro každý druh běžného létání. Naposled jsem loňskou zimu postavil klouzadlo F3K, ale nějak mi to s ním nepasuje. Stávající letový projev se mi nelíbí, zřejmě nemám optimálně odladěný úhel náběhu a těžiště. Zkoušel jsem kruhový odhoz, ale pro moje často bolavá záda je to rizikové. Raději jsem si připravil gumicuk a letos jej vyzkouším.
Liborovi se loni v jeho elektroletech podařilo uvařit dva stříďáky. Tlačil je v těch vysokých letních teplotách tak dlouho do plného plynu, až přehřátím vypustily čmoudíky. Byly úplně nové a bylo mi líto, aby je vyhodil do popelnice. Nikdy jsem to sice nedělal, ale podařilo se mi je úspěšně převinout. Bylo to nejen pracné, ale musel jsem taky na Internetu vyhledat řadu informací a tutoriálů, jak na to. V případě potřeby se do toho klidně dejte, je to i zábavné.
Tady je několik vhodných odkazů:
https://www.youtube.com/watch?v=pW6dkciM92Y
https://www.youtube.com/watch?v=EnjrPQrkcxw
https://www.youtube.com/watch?v=rXQD1kXIkA0
https://www.youtube.com/watch?v=OCAuvENiyFo
Tuto zimu jsem upravil podvozek na PE polomaketě Z526 AFS. Při startu totiž zákeřně a rychle bočila do stran. Při dobrém počasí vyzkouším jestli úpravy pomohly. Taky jsem se bavil elektronikou a bastlil malá ale užitečná zapojení, např. s integrákem NE555 apod. V dílenském PC jsem zprovoznil a vyzkoušel aplikaci Soundcard Scope, která jako ociloskop využívá zvukovou kartu. V lednu tohoto roku jsem přeměřil vnitřní odpor (Ri) všech mnou používaných LiPol. Jsou v dobrém stavu a nastávající sezonu by měly vydržet. Včera jsem provedl předletovou prohlídku všech modelů v hangáru, jsou taky v pořádku. Jsem připravený a těším se na hezké počasí a létání. Všem modelářům přeju příjemné letové dny a zážitky.
Jak jsem létal a padal
29.5.2021 - V tomto článku se pokusím popsat některé své nepříjemné příhody při létání a jejich příčiny. Vloni jsem podle svých nově zavedených písemných záznamů absolvoval s modely přibližně 80 startů. V předchozích letech to bylo pravděpodobně stejné i když jsem si tehdy ještě písemnou evidenci nevedl. Modely moc netřískám, ale občas se něco přihodí.
Akrobatická Funtana
Model se po provedeném výkrutu prudce sklonil čumákem dolů a v plné rychlosti sebou plácnul do vod Baťova kanálu. Důsledek – vylámaná žebra centroplánu křídel. Příčina pádu – zablokované křidélko kvůli nedostatečné boční spáře mezi křidélkem a křídlem. Moje chyba ….. o těsné spáře jsem věděl a neřešil! Při kopaných výkrutech mi asi 2x odpadla kabinka z magnetů a pracně jsem ji pak hledal v porostu. Namontoval jsem mechanické zavírátko a je pokoj.
Akrobatický Chanel 1300
Po energicky provedeném kopaném výkrutu se éro z cca 30 m zřítilo kolmo do pole. Důsledek kupodivu snesitelný, lehké poškození konce křídla a přední části trupu. Vše jsem bez problémů opravil. Příčina – jen odhaduju? Snad proudově přetížené servo výškovky, které zkolabovalo. Servo výškovky bylo při přezkoušení po havárii nefunkční (vadná elektronika).
Nebo se vlivem současného proudového odběru všech serv bloknul regulátor. To jsem už někde četl? A ještě 1 x při hodně tvrdém přistání vylomený podvozek z trupu – chyba pilotáže. Také obdobný problém v kopáči s kabinkou na magnety jako u Funtany – vyřešeno mechanickým zavírátkem.
Polomaketa Z526 AFS
Model je postaven z růžového fasádního polystyrenu. Už 2x jsem při přistání vylomil drátové podvozkové nohy z křídla. Příčina – slabě dimenzované uchycení podvozkových noh do polystyrenového křídla – moje konstrukční chyba. Vývrtka po záletu 1x až na zem (takže vlastně výkrtka ) – chyba pilotáže. Tento model potřebuje pro vybrání vývrtky zapracovat plynem a výškovkou.
Akrobatický Fanta
Model je postaven z růžového fasádního polystyrenu. Už 2x až 3x jsem při tvrdším přistání vylomil duralovou podvozkovou nohu z trupu. Příčina – slabě dimenzované uchycení podvozkové nohy do polystyrenového trupu – moje konstrukční chyba. A ještě 1x vývrtka až do drátů el. vedení – chyba pilotáže. Důsledek – pouze poškození konce křídla, opraveno za jeden večer.
Polomaketa Z50L
Ve vysílači Optic 6 jsem neměl nastaven Z50L, ale jiný model a odstartoval. Důsledek – přední část trupu zarovnaná téměř až po náběžnou hranu. Moje chyba – nepozornost / roztržitost. Padesátku jsem opravil a od té doby (cca 8 let) si na toto před startem každého modelu automaticky dávám pozor. Dále při přistání do vysoké trávy se poškodilo ozubení serva směrovky. Poškození serva se projevilo až v průběhu dalšího letu, ale podařilo se mi bez újmy nouzově přistát.
Větroně bez problémů.
Nějaké drobnosti jsem sice řešil, ale jak se praví v letectví ………..neměly vliv na „letovou způsobilost a bezpečnost provozu„ .
Vysílače, přijímače a ostatní elektro vybavení.
Provozuju trvale již řadu let vysílač FrSky Taranis X9D z první série a občas vytáhnu i letitý Hi-TEC Optic 6. S Taranisem jsem ohledně FW a SW, nastavování modelů, zvukových výstupů a přenosu signálu naprosto spokojený. V mechanice se mi po čase částečně odlomilo tlačítko PAGE a 1x praskla tažná pružinka na kniplu, ale obojí jsem opravil. Ze začátku mi v teplotách kolem nula stupňů celsia ojediněle nenaběhl display. Po upgrade Open Tx na verzi 2.0 se tento problém už neobjevil. S Optic 6 taky letitá spokojenost, ale k možnostem Taranisu/Open Tx má dnes už hodně daleko. Za posledních 10 let jsem s přijímači a VF moduly neměl žádný problém, ať už se jednalo o Hi-TECH nebo made-in China. Žádný regulátor ani el. motor jsem zatím nevyčoudil, protože jak jsem psal v jednom předchozích příspěvků, před záletem nového modelu si vždy zkontroluju max. proud procházející elektro sestavou při plném plynu. Maximální proud nastavuju volbou vhodné vrtule na max. 3/4 mezní hodnoty uváděné výrobcem regulátoru a motoru.
Souhrn nejčastějších problémů v posledních letech
Vylomení podvozku (nejčastější poškození) – chyba konstrukce - slabé místo. Konstruční uzel uchycení podvozku doporučuju hodně bytelný. Ta trocha váhy navíc se fakt vyplatí!
Poškozené ozubení převodů serva přistáním do vysoké trávy - stonky trávy ukončené klasy se při tomto přistání podvlečou mezi táhla a ovládací páky kormidel a při utržení, prudce škubnou do soukolí serva. To pak někdy vylomí zoubek v plastových převodech. Už se mi to u motoráků stalo min. 2x až 3x. Na směrovku doporučuju servo s kovovými převody.
Chyby pilotáže – 3x pozdní vybrání vývrtky. Jinak jen tvrdá nebo kostrbatá přistání ukončená vylomením podvozku nebo zlomenou vrtulí. Je to daň za pravidelné létání na příručním letišťátku 10 minut od baráku. Je na vysečené polní cestě pouze 45m dlouhé a 4,5m široké. Přiblížení a přistávání jak na letadlovou loď! Z jedné strany je těsně podélně ohrazeno hrází Baťova kanálu a z druhé strany je hned pole (viz foto v úvodu příspěvku). Ostatními letovými obraty a režimy procházím bez problémů.
Poškození elektroniky serva za letu nebo vteřinový výpadek regulátoru – stalo se mi to jen při kopaném výkrutu. Doporučuje se do servovstupu přijímače nastálo preventivně připojit kondenzátor cca 5000 uF, který na okamžik podrží pod napětím přijímač, když vypadne proudově zahlcený regulátor. Podrobně vysvětleno tady………………………...https://www.rc-zoom.cz/pozor-na-odber-proudu-serv-a-pretizeni-bec-obvodu/.
Takže tolik o mých problematických a nepříjemných okamžicích při létání s eroplány.
Létání s modely a legislativa
18.2.2021 - Od 1.1.2021 platí nové předpisy pro provoz dronů UAS (RC modelů) a je požadována registrace osob provozujících UAS na Úřadu pro civilní letectví.
Nejsem členem žádného modelářského klubu registrovaného v SMČR, proto jsem si v prosinci 2021 on-line na stránkách ÚCL pořídil registraci provozovatele a po absolvování testu i průkaz pilota dronů. Tyto dva dokumenty je nutné mít při létání s modely neustále u sebe. Vyřešil jsem to tak, že je mám vložené do PVC sáčku , který jsem přilepil do pultu na plochu pod vysílačem (viz foto). Nemůžu je tak před létáním zapomenout doma, nebo kdekoliv jinde.
Na pultu mám také pomocí suchého zipu připevněn měřáček baterií (viz foto). Už jsem ho na letišti několikrát použil. Nebyl jsem si tehdy jistý, která z několika LiPol je ta vylétaná, tak jsem je pro jistotu přeměřil. Jde to určitě i jinak. Pokud je např. v modelu telemetrický přijímač, tak se baterka připojí v modelu a na displeji vysílače se zobrazí její napětí. Měřáček na pultu mě ale přijde praktičtější.